|
Uppsatser
|
Tillfoga uppsats
Bli medlem
|
Logga in
Människan och miljön
(
2
bedömningr
)
Se båda bedömningar
Klicka här och nedladda nu
400 poäng
Utbildning
Samhällsvetenskapsprogrammet Årskurs 2
Ämne
Samhällskunskap B
Betyg
VG
Antal sidor
4
Antal ord
1478
Filformat
Word2007
Människan och miljön
Människan och Miljön mm.
"1.
Den befolkningsökning som sker runt om i världen i dag kan bli ett problem för framtiden då de råder osäkerhet kring huruvida vi kan ta hand om en ökad befolkningstillväxt med de resurser vi har. De resurser vi har att tillgå är begränsade. Så vad beror då denna befolkningsökning på? Ekonomiska, kulturella och sociala aspekter visar på vad som skiljer i framfarten av befolkningsökningen mellan I- och U-länder..."
2.
"Massmedia är ett verktyg för att nå ut med ett budskap till en större publik. Massmedias främsta syften är att informera och granska. Men resultatet av hur massmedia fungerar i praktiken kan vara desto luddigare. Att massmedier skulle vara oberoende och objektiva är ett önsketänkande eftersom det inte finns någon objektiv sanning. Ett annat syfte för massmedia är nämligen opinionsbildning. Många gånger är massmedier också ett verktyg för att försöka påverka mottagare att ta ställning i ett viss ämne. Huruvida detta är ett medvetet val är inte alltid självklart. Detta kan leda till att information i stället blir propaganda. Sanningshalten i viss information kan också vara vinklad. Så hur vet mottagaren om denne får informationen är objektiv? Det är lätt att hitta värdeord som förmildrar eller förvärrar grundinformationen..."
3.
"Levandehisotria.org är hemsidan bakom en organisation som kallar sig ”Forum för levande historia” . På hemsidan skriver man ut namn på deltagare i ledningsgruppen för organisationen där tre namngivna håller sig ansvariga för vad som publiceras på hemsidan. Detta är en hemsida som verkar sträva efter att informera om folkmord och förintelser och annat våld genom historien och visa på vilka konsekvenser den intolerans som ligger bakom och även kanske framför dessa händelser får för historien. Strävan efter jämnlikhet och tolerans står i centrum och man vill informera och lära ungdomar att ta ansvar och agera rätt i fråga om mäsnkliga rättigheter... "
Klicka här och nedladda nu
ett bra steg på vägen för att få ett bra betyg.
Användarens bedömningar av:
Människan och miljön
,
16-05-2012
.
Bra uppsats, kortfattat och bra översikt.
Skrivet av:
Gymnasieelev på Årskurs 3
,
05-02-2012
.
DET AR EN BRA UPPSATAS
Skrivet av:
Elev på Årskurs 7
Klicka här och nedladda nu
-
så är du snabbt vidare med din egen uppsats.
Användare som har laddad ner
Människan och miljön
, har också laddad ner
Människan och religionerna.
Etik och moral Människan och naturen
Människan socialt och kulturelt
Renässansen – Världsbilden och syn på människan
Människan som social varelse
Kön och kulturkrockar
Hitta fler uppsatser från samma yrke eller med samma typ
Studienet.se
›
Uppsatser
›
Samhällskunskap B Samhällsvetenskapsprogrammet