Flugornas herre | Brev från Ralph

Uppsatsen är kvalitetssäkrad av redaktionen på Studienet.se
  • Samhällsvetenskapsprogrammet (före 2011) Årskurs 2
  • Svenska A
  • VG
  • 2
  • 966
  • PDF

Flugornas herre | Brev från Ralph

En annorlunda analys av William Goldings bok "Flugornas herre". Eleven har utfört uppgiften genom att skriva ett fiktivt brev från huvudkaraktären Ralph, där han personligen beskriver vad som skedde på ön och varför.

Lärarens kommentar

mycket bra, annorlunda

Utdrag

"Jag heter Ralf.

Jag har tänkt att ge er en förklaring på vad som hände på ön, och varför jag försökte att inta en ledar ställningen men misslyckades.

Allt gick så fel, jag kunde inte göra min röst tillräckligt hörd. Om jag hade lyckats hade Nasse levt idag. Jag försökte få hela gruppen att sammarbeta så vi skulle kunna komma hem, till en början gick det bra, men att utse Jack som ledare för ”jägarna” kanske inte var så bra trotts allt.

Om jag hade fått Nasse till att höja rösten, eller hade fått han till att prata, tror jag de andra hade lyssnat på han, Nasse kom med bra idéer och tänkte inte på sig själv, han ville bara att vi alla skulle ta oss hem."... Köp tillgång för att läsa mer

Flugornas herre | Brev från Ralph

[0]
Inga användarrecensioner än.