Buddhismen i Religionskunskap - Mahayana. Theravada, Lamaism

- Samhällsvetenskapsprogrammet (före 2011) Årskurs 1
- Religionskunskap A
- VG
- 2
- 1085
Buddhismen i Religionskunskap - Mahayana. Theravada, Lamaism
Uppsats i Religionskunskap om buddhismen
Innehåll
Världen
Finns ”jag”? Vad är en människa?
Karma
De tre juvelerna – tillflyktsformeln
Jag tar min tillflyt till Buddha
Jag tar min tillflykt till läran (dharma)
Jag tar min tillflykt till församlingen (sangha)
Riktningar
Theravada – den äldsta läran
Mahayana – den stora farkosten
Tibetansk buddhism – lamaism
Utdrag
"Världen
Världen består av små beståndsdelar som kallas Dharmas. Dessa är i ständig rörelse och omvandling. Enligt buddhismen finns det många världar med dels högre utvecklade varelser än människan, dels med lägre stående.
Gemensamt för alla dessa världar är att de ständigt förändras och går under och skapas igen, inte av någon gud, utan av egen kraft och vilja.
Finns ”jag”? Vad är en människa?
Enligt Buddha finns ingen bestående kärna i människan. Det finns inget ”jag” som ser likadant ut hela livet och som kan leva vidare i nästa liv.
Buddha menar att ”själen”, det vill säga ”jaget”, inte finns och talar därför om anatman, icke-jaget. Människans innehåll skiftar på grund av ständigt nya erfarenheter och intryck."... Köp tillgång för att läsa mer Redan medlem? Logga in