Jehovas vittnen | Fördjupningsarbete

- Samhällsvetenskapsprogrammet (före 2011) Årskurs 1
- Religionskunskap A
- MVG
- 3
- 1340
Jehovas vittnen | Fördjupningsarbete
Ett fördjupningsarbete om Jehovas vittnen.
Utdrag
Jehovas vittnen har från övriga samhället, i alla fall i Sverige ett ganska taskigt rykte. Många ser organisationen som ”de som vägrar ta emot blod”, ”de som inte firar jul” eller ”de tvingas ge en del av sin inkomst till Jehovas vittnen!”. Ett enligt mig ganska orättvist rykte.
Jehovas vittnen är en rörelse som växte fram under 1870-talet i USA. Rörelsen grundar sig på kristendomen men avviker vid vissa påståenden. Jehovas vittnen tolkar bibeln på ett annorlunda sätt jämfört med andra kristna rörelser. Jehovas vittnen firar bara en högtid, de väljer att inte fira jul och påsk o.s.v. Jehovas vittnen finns över hela världen men är dock mest förekommande i Indien, Bali och Sri Lanka.
På 1870-talet samlades en grupp med män för att studera bibeln, I spetsen fanns en man vid namn Charles Taze Russell som även räknas som grundaren av Jehovas vittnen. Männen ansåg att det som kyrkan lärde ut inte stämde överens med vad som stod i bibeln. Rörelsen anser sig själva vara den enda sanna och äkta kristna församlingen för att de vill efterlikna och organisera sig som de allra första kristna församlingarna. På grund av detta så vill inte Jehovas vittnen samarbeta med andra rörelser som kallar sig ”kristenhet”, alltså rörelser som är påverkade av olika filosofier eller ledarskap. Detta har gjort att Jehovas vittnen har isolerat sig och på grund av detta förföljts. Bland annat av gamla Nazityskland, men också av andra kyrkor.
Jehovas vitten har en organisation som definierar sig som teokratisk och leds av den styrande kretsen. Under den ledande kretsen finns det avdelningskontor som har en kommitté, kommittén har i sin tur ansvar för sitt område. Områdena är indelat ..... Köp tillgång för att läsa mer Redan medlem? Logga in