Kön och sexualitet | Kulturkrockar

Uppsatsen är kvalitetssäkrad av redaktionen på Studienet.se
  • Samhällsvetenskapsprogrammet (före 2011) Årskurs 2
  • Samhällskunskap A
  • Inget betyg givet
  • 4
  • 1624
  • PDF

Kön och sexualitet | Kulturkrockar

En fördjupningsuppgift som undersöker kulturkrockar vad gäller könsroller och sexualitet. Eleven lyfter fram konkreta exempel ur historien och idag, samt reflekterar över varför de sker och vilken betydelse de har för samhället. Notera att källor saknas.

Innehåll

1. När olika kulturer stöter samman blir föreställningar om könsroller och sexualitet tydliga. Varför är det så? Lyft fram några konkreta exempel på sådana kulturkrockar i historien. Vad är bra/dåligt med sådana kulturkontakter?
2. Vilka sådana krockar sker idag?
3. Vad har de för betydelse för dig och för samhället i stort?

Utdrag

"Tittar man på hur det ser ut på stranden en fin svensk sommardag så ser man lättklädda människor i olika åldrar och kvinnor och män tillsammans. Vissa tjejer kanske solar topless, par visar sin kärlek öppet mer eller mindre och några barn kanske springer nakna och leker. För en person som vuxit upp i ett land i mellanöstern och sedan tvingast fly landet kan denna syn på stranden kanske ge honom en chock. I hans hemland bär kvinnor slöja och får inte visa sig förutom för sina män och i Sverige går kvinnorna runt i bikini eller baddräkt på stranden. Kommer han till Sverige för första gången under sommaren blir hans bild av svenska kvinnor som lättklädda och skamlösa. Bilden strider emot det han är van vid och hans nya upplevelse ger honom en bild av hur svenska kvinnor är."... Köp tillgång för att läsa mer

Kön och sexualitet | Kulturkrockar

[3]
Användarnas bedömningar
  • 2012-02-27
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 2
    Ett väldig intressant arbete. ilustrationerna/exemplarna i arbetet var bra uttyckta, det medförde en enkelhet i texten. Kunde gått djupare i de analytiska frågorna.
  • 2016-01-13
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 2
    gd gd gd gd gd gd gdg gd gd gd gd gd
  • 2015-03-14
    Skriven av Elev på Årskurs 9
    bra..................