Alla borde vara feminister | Argumenterande text

- Naturvetenskapsprogrammet (NA) Årskurs 2
- Svenska som andraspråk 2
- C
- 2
- 639
Alla borde vara feminister | Argumenterande text
En argumenterande text om varför man borde vara feminist. Den tar sin utgångspunkt i boken: Alla borde vara feminister, skriven av Chimamanda Ngozi Adichie (Nigeria)
Utdrag
När man brukar höra ordet feminism börjar man tänka på att kvinnor hatar män, hårliga armhålor och många andra tankar. Det handlar faktiskt inte om det utan att alla människor, män som kvinnor, ska kunna bestämma över sin egen kropp, ha samma förutsättningar och bli älskade för sin personlighet oavsett vad som händer. Jag blev tvungen att läsa en bok som hette “Alla borde vara feminister” i skolan av min lärare. Jag blev påverkad av boken på ett positiv sätt som gjorde att jag blev feminism och strävar nu efter en jämställdhet mellan könen.
Författaren Chimamanda Ngozi Adichie skriv i sin bok “Alla borde vara feminister”(2014) att när hon gick ut med sin vän och skulle parkera bilen kom en man som skulle hjälpa de att hitta.... Köp tillgång för att läsa mer Redan medlem? Logga in