Fallbeskrivning: mage-tarm-sjukdomar | Inlämningsuppgift

- Vård- och omsorgsprogrammet (VO) Årskurs 3
- Annat
- Inget betyg givet
- 2
- 551
Fallbeskrivning: mage-tarm-sjukdomar | Inlämningsuppgift
En inlämningsuppgift som redogör för fallbeskrivningar av olika mage-tarm-sjukdomar. Fallbeskrivningarna lyfter fram diarré, hemorrojder och förstoppning, och eleven berättar om sjukdomarnas orsaker och hur de kan behandlas.
Notera att källor saknas.
Utdrag
Att ha diarré innebär att avföringen blivit lös och förekommer flera gånger per dygn. Detta händer på grund av att det finns något som irriterar tarmen och tarmen hinner inte suga upp all vätska då den arbetar för fullt och för avföringen fort fram mot ändtarmen.
Orsaken till att man kan få diarré kan bestå utav många olika anledningar så som virus, bakterier, infektioner, allergier, läkemedel m.m.
Då Olle sällan är sjuk och har endast haft diarré under natten så tycker jag att han ska konsumera mycket vätska för att återställa vätskebalansen. Och eftersom han är liten så kan han bli utsatt för uttorkning snabbare än vad än äldre person kan bli så man ska se till att han dricker mycket... Köp tillgång för att läsa mer Redan medlem? Logga in