Genteknik och Etik | Inlämningsuppgift

- Naturvetenskapsprogrammet (före 2011) Årskurs 2
- Naturkunskap A
- C
- 2
- 831
Genteknik och Etik | Inlämningsuppgift
En inlämningsuppgift i Naturkunskap A, där eleven undersöker genteknik ur ett etiskt perspektiv. Fokus ligger bland annat på genmodifierad mat, vem som har tillgång till information om en individs gener, gentester inom sjukvården, stamceller för att bota sjukdomar samt kloning av människor.
Notera att källor saknas.
Lärarens kommentar
Till övervägande del utförligt och välgrundade resonemang.
Elevens kommentar
Fick högsta betyget (C var det högsta man kunde få). För att förbättra texten kan man skriva mer under rubriken "Vems är generna?", och gå in mer på medicinsk forskning och tillgång till genetiskt material från patienter.
Innehåll
GENTEKNIK OCH ETIK
- Genteknik och tredje världen
- Etik
- Vems är generna?
- Genmodifiering
- Stamceller
- Kloning
Utdrag
"Genmodifiering;
Kan gentesterna urarta till att vi aktivt hindrar människor med sjukdomsgener att fortplanta sig? Eller är det vår skyldighet mot kommande generationer att använda våra tekniska kunskaper fullt ut för att få en friskare framtid kanske. Om det är en ärftlig dödlig sjukdom är denna teknik ett mycket bra alternativ till att rädda och förbättra liv. Över 4000 ärftliga sjukdommar som ..."... Köp tillgång för att läsa mer Redan medlem? Logga in