John Lockes kunskapsfilosofi | Jämförelse

Uppsatsen är kvalitetssäkrad av redaktionen på Studienet.se
  • Humanistiska programmet (HU) Årskurs 1
  • Filosofi 1
  • B
  • 3
  • 912
  • PDF

John Lockes kunskapsfilosofi | Jämförelse

I denna jämförelse och sammanfattning beskriver eleven John Lockes kunskapsfilosofi (empirismen) och sätter den i kontrast mot René Descartes rationalism.

Utdrag

Jag har valt att jämföra John Lockes med Réne Descartes men kan börja med att förklara innebörden av empirismen och rationalismen då empirismen är kunskap som vi får av våra sinneserfarenhet och rationalismen är det vi får av vårt tänkande. Platon uppdelade det i en idévärld samt en sinnevärld som orsakade att han hastigt ansåg som en rationalist. Våra anlag kan ej komma in i idévärlden men det är tillsammans med vårt förstånd vi kan få kännedom angående en idé världen.
All lärdom är inte i behov av att vara lika erforderliga som de andre samtidigt som viss kunskap kan vara betydelsefulla för att livet skall vara i gång, man kan innebära att angiven lärdom är onödig. Vissa saker sparas i hjärnan såsom vissa saker som vi redan har sett en gå gång kommer att hjälpa oss i nästa liknade situation. När en människa säger något samt drar komplikationer så är det tack vare det vi har fått kunskap sen innan. Det finns olika föreställningar och i den här texten framställer jag hur empirismen är samt hur rationalismen är.
René Descartes, var en intelligent som visste vad han utgjorde samt han var en individ som föreställde mycket. Descartes gjorde många fel men han försökte fixa till de och det var en anledning till varför man kallar honom intelligent. René visste att han var tvungen att skapa med säkra kunskaper för att lyckas, han tvivlade på att göra mycket men han gjorde det ändå. Genom ovisshet skapa han stabil vetskap... Köp tillgång för att läsa mer

John Lockes kunskapsfilosofi | Jämförelse

[1]
Användarnas bedömningar
  • 2016-11-09
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 3
    Uppgiften var bara två sidor, tredje sidan är bara en rad. Inget nyanserat resonemang, men hade hjälp med idéer