För kärnkraft | Argumenterande tal

Uppsatsen är kvalitetssäkrad av redaktionen på Studienet.se
  • Hotell- och turismprogrammet (HT) Årskurs 3
  • Annat
  • VG
  • 1
  • 412
  • PDF

För kärnkraft | Argumenterande tal

En nedskriven version av ett argumenterande tal, där eleven argumenterar för fortsatt produktion av kärnkraft. Med en tydlig struktur presenterar eleven sin inledning, åsikt, argument för kärnkraft, motargument samt avslutning. Fokus i argumenten för fortsatt kärnkraft är bland annat effektivitet, miljövänlighet och produktionskostnader.

Notera att källor saknas.

Innehåll

ARGUMENTERANDE TAL OM KÄRNKRAFT
- Inledning
- Åsikt
- Argument 1
- Argument 2
- Motargument
- Argument 3
- Avslutning

Utdrag

"Inledning.
Kärnkraft har alltid varit ett hett ämne att diskutera, och det finns väldigt mycket att diskutera i och med allas åsikter om ämnet, både bra och dåliga. Kärnkraft är ofta uppe till diskussion i politiken och är en viktig fråga för partierna.

Åsikt.
Det finns fördelar och nackdelar med nästintill allt i världen, inget är ofelbart. Jag tycker att kärnkraft är ett av de bättre alternativen om inte det bästa till energi som vi har tillgång till just nu.

Argument1.
I Sverige så står kärnkraften för 40-45% av elproduktionen, trots att ..."... Köp tillgång för att läsa mer

För kärnkraft | Argumenterande tal

[12]
Användarnas bedömningar
  • 2016-02-25
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 3
    Utmärkt! Hjälpte mig sjukt mycket i mitt tal om kärnkraft då jag hade problem med argumenten, tack så mycket!
  • 2016-12-01
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 3
    hjälpte mig att hitta information men gillade inte avslutning för det driftade bort från kärnkraft
  • 2016-12-03
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 3
    Gryyyyyyyyyyyyyyyyyyyym!
  • 2016-11-30
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 2
    Kort och koncist! Mycket bra argument, och mycket bra bemötande av motargumentet.