Labbrapport: Anaerob Cellandning och Jästsvamp

- Gymnasieskola Årskurs 3
- Annat
- A
- 5
- 770
Labbrapport: Anaerob Cellandning och Jästsvamp
En laborationsrapport om jästsvamp vars syfte är att illustrera hur anaerob cellandning fungerar. Laborationen genomförs genom att blanda vatten, socker och jäst i en kastrull, fylla en ballong med vätskan och sedan låta den jäsa i 60 minuter för att på så sätt bevisa att cellandning kan ske utan tillgång till syre.
Innehåll
Syfte
Teori
Hypotes
Material lista
Utförande
Resultat
Diskussion
Källor
Utdrag
Material lista:
• En kastrull
• Ett liter mått
• Ett deciliter mått
• Slev
• Kanyl
• En ballong
• Ett pkt kronans jäst
• Socker
Utförande:
Först mätte jag upp två liter vatten i en kastrull. Sedan värmde jag vattnet till 45 grader. Jag mätte sedan upp 0,5 dl socker och hällde det i det uppvärmda vattnet.
Sedan hällde jag ett paket jäst i vattnet. Jag rörde om noggrant med en plastslev, sedan fyllde jag en ballong med så mycket av vätskan som jag kunde få i den med en kanyl. Jag knöt ballongen tight och placerade den i vätskan i kastrullen... Köp tillgång för att läsa mer Redan medlem? Logga in