Normer och könsroller: Stereotyper i fantasins värld | Argumenterande tal

Uppsatsen är kvalitetssäkrad av redaktionen på Studienet.se
  • Samhällsvetenskapsprogrammet (SA) Årskurs 3
  • Svenska 3
  • A
  • 2
  • 776
  • PDF

Normer och könsroller: Stereotyper i fantasins värld | Argumenterande tal

Ett argumenterande tal om normer och könsroller, som tar ställning emot de stereotyper som sagor och Disneyfilmer skildar. Eleven anser att verkens framställningar av heterosexuella förhållanden, skönhetsideal och rasskildringar är negativa för barn, och argumenterar för att sagorna bör moderniseras.

Utdrag

För några dagar sen frågade jag min 6 åriga kusin om vad han ville bli när han blir stor.
Jag skulle vilja bli brandman, det verkar häftigt och spännande, sa han.
Och om du vore en flicka, vad hade du velat bli då?
Om jag vore flicka skulle jag vilja bli hemmafru, för att sköta barnen och laga mat.
Det verkar kul.
Det är inga konstigheter alls att barn utvecklar sina drömmar utifrån sitt kön när våra sagor alltid speglar kvinnor som genuina och omtänksamma. Kvinnan gör med glädje uppoffringar för andras trygghet, säkerhet och lycka. Männen speglas som ädla och som kämpar för andras trygghet. Oftast med extra ordinära egenskaper som skicklighet och styrka.
Det är inga konstigheter alls när våra sagor så länge de funnits cementerat och uppmuntrat farliga stereotyperna hos barn.
Problematiken av detta förs fram i artikeln Det var en gång som Margareta Sörenson skrivit i Expressen 2010, hon menar att den sexuella problematiken är uppenbar för en... Köp tillgång för att läsa mer

Normer och könsroller: Stereotyper i fantasins värld | Argumenterande tal

[3]
Användarnas bedömningar
  • 2016-02-09
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 3
    Bra början som anknyter till avslutet, däremot är talet inte så välskrivet; ogrundade argument och författaren slänger runt åsikter hej vilt. Behöver även korrekturläsas inte minst pga de många särskrivningar som förekommer.
  • 2015-12-06
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 3
    det inehöll allt som jag behöve
  • 2016-03-29
    Det var jätte bra och fin skrift.