Politisk filosofi | Platon | Marx | Rawls | Nozick | Sammanfattning

Uppsatsen är kvalitetssäkrad av redaktionen på Studienet.se
  • Ekonomiprogrammet (EK) Årskurs 3
  • Filosofi 1
  • B
  • 6
  • 2413
  • PDF

Politisk filosofi | Platon | Marx | Rawls | Nozick | Sammanfattning

En sammanfattning i form av en hemtentamensuppgift (se frågor nedan). Fokus ligger på politisk filosofi och eleven sammanfattar filosoferna Platon, Marx, Rawls och Nozicks teorier, diskuterar dem och ställer dem mot varandra.

Lärarens kommentar

Bra, det var ett starkt B.

Elevens kommentar

Mer fakta gällande uppgift 2.

Innehåll

Uppgift 1. Jämför Platons och Marx utopi. Vad talar för respektive emot respektive utopi? Lyft fram förtjänster och svagheter. Vem har de starkaste argumenten på sin sida, Platon eller Marx?

Uppgift 2. Jämför Rawls och Nozicks samhällsmodeller och ta fram styrkor och svagheter i respektive teori. Vilken av dessa teorier bör vi föredra och varför?

Utdrag

Enligt Platon skulle filosoferna inte få ha någon familj då han ansåg att det var en form av ägande, något filosoferna absolut inte skulle få ha eftersom de alltid skulle se till statens "bästa". Men det skulle anordnas fester då filosoferna fick ha samlag för att få barn, men vid födsel togs barnen ifrån dem och uppfostrades av staten, leva kollektivt. Man fick aldrig veta vems barn det var eftersom det skulle kunna gynna. Barnen skulle se de andra barnen som... Köp tillgång för att läsa mer

Politisk filosofi | Platon | Marx | Rawls | Nozick | Sammanfattning

[2]
Användarnas bedömningar
  • 2017-01-29
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 2
    den var bra och gav mig inspiration till mitt arbete
  • 2016-05-03
    Skriven av Gymnasieelev på Årskurs 3
    Inte det jag sökte direkt men ok

Material relaterade till Politisk filosofi | Platon | Marx | Rawls | Nozick | Sammanfattning.