Uppsats: Diabetes

- Gymnasieskola Årskurs 2
- Annat
- VG
- 3
- 1055
Uppsats: Diabetes
På ett lättförståeligt och pedagogiskt sätt beskriver eleven skillnaden mellan personer utan diabetes och personer med diabetes.
Vidare så förklaras det hur man får diabetes, vilka symptom och riskfaktorer diabetes ger samt hur diabetes behandlas.
Lärarens kommentar
Mycket bra, personlig fakta.
Innehåll
Fakta: Person utan diabetes, Person med sjukdomen diabetes
Vem kan då få diabetes?
Symptomer: Högt blodvärde, Lågt blodvärde
Riskfaktorerna
Hur behandlar man diabetes?
Utdrag
"Person utan diabetes:
Diabetes(sockersjukan) är en sjukdom som påverkar bukspottskörteln. Bukspottskörteln funktion i kroppen är att ge insulin(hormoner) som sänker det socker som vi har tillfört till kroppen(glycerol).
Bukspottskörteln kan man beskriva som två stora dörrar. De öppnar sig när kroppen har tillräckligt mycket insulin för att orka ta hand om det. Bukspottskörteln på en vanlig person har alltid då dessa dörrar öppna eftersom att kroppen orkar ta hand om det socker som kommer in i kroppen.
Det är så vi får energi av sockret sen går dess näring åker ut i ådrorna där det behövs, resten åker ut via urin. Kroppen vid för mycket intag av socker som t.ex. när man har ätit så blir man trött och hängig ifall man har ätit en stor måltid.
Då bearbetar Bukspottskörteln allt socker som kommer in i kroppen och sänker blodsockret(värdet) sen är man lika pigg igen, för det finns en balans punkt i blodsockret som är mellan 4 – 8 i blodsockret, det brukar man säga för en som inte har diabetes."... Köp tillgång för att läsa mer Redan medlem? Logga in